RG1005P-241-W-T5 Susumu RES SMD 240 OHM 0.05% 1/16W 0402 240 Ohm ±0.05% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Part Nnumber
RG1005P-241-W-T5
Description
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/16W 0402 240 Ohm ±0.05% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Producer
Susumu
Basic price
Categories Resistors Chip Resistor - Surface Mount Manufacturer Susumu Series RG Packaging Tape & Reel (TR) Part Status Active Resistance (Ohms) 240 Tolerance ±0.05% Power (Watts) 0.063W, 1/16W Composition Thin Film Features Automotive AEC-Q200 Temperature Coefficient ±25ppm/°C Operating Temperature -55°C ~ 155°C Package / Case 0402 (1005 Metric) Supplier Device Package 0402 Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) Number of Terminations 2 Failure Rate -
Following Parts
Random Products
(keyword RG1005P-241-W-T5 Susumu RES SMD 240 OHM 0.05% 1/16W 0402 240 Ohm ±0.05% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film)